• 0

Ваш кошик порожній

Класифікація контактних лінз

Всі типи існуючих лінз можна розділити на кілька груп, залежно від матеріалу, з якого вони виготовлені, режиму носіння, дизайну лінз, їхнього призначення, ступені прозорості.

По матеріалу розрізняють дві групи — тверді й м'які контактні лінзи. На даний момент розвитку оптичного ринку, тверді лінзи вже не актуальні, тому що м'які контактні лінзи в кілька разів перевершують тверді по всіх параметрах. М'які контактні лінзи, завдяки своїй еластичності, немов би облягають роговицю. Це спрощує їхній підбір, тому що, на відміну від твердих рогівкових лінз із ПММА, що вимагають строгої відповідності їхніх параметрів формі роговиці, м'які лінзи змінюють форму у випадку невеликої невідповідності передньої корнеальної поверхні. Це дозволяє випускати кілька серій стандартних лінз, які можуть виготовлюватися в умовах промислового виробництва, що спрощує підбір лінз і дозволяє забезпечити лінзами значну кількість пацієнтів.

За режимом носіння контактні лінзи поділяються на:

 1. традиційні (термін служби м'яких лінз - до року);
 2. планової заміни (заміна лінз раз на місяць або раз у кілька місяців);
 3. частої планової заміни (термін служби — один день, тиждень, два тижні);
 4. пролонгованого строку носіння (можна носити, не знімаючи до 30 днів).

За дизайном:

 • сферичні (призначені для корекції короткозорості й далекозорості)
 • торичні (коригують астигматизм)
 • мультифокальні (використовуються для корекції пресбіопії).

За призначенням:

 • Оптичні - призначені для корекції аномалій рефракції (короткозорість, астигматизм, далекозорість, пресбіопія).
 • Декоративні лінзи призначені або для посилення природних кольорів очей, або для їх зміни кардинальним образом.
 • Кольорові контактні лінзи мають здатність повністю або частково змінити кольори очей, з одночасною корекцією зору або без неї.
 • Косметичні застосовуються для корекції різних уроджених або придбаних у результаті травми дефектів ока, таких як колоб радужки, помутніння роговиці й т.п.
 • Терапевтичні контактні лінзи - це в основному м'які контактні лінзи, які в силу своєї гідрофільності можуть використатися як бандажний захист роговиці, а також як резервуар для продовження дії лікарських речовин, тим самим, сприяючи лікуванню різних захворювань роговиці (косметичні й терапевтичні лінзи більш актуальні в оптичних клініках, де коректуються різні вроджені патології).

Оптичні контактні лінзи

Носіння м'яких контактних лінз може призначити тільки лікар. Тому, насамперед, клієнтові необхідно звернутися за консультацією до лікаря-офтальмолога, що має спеціальну підготовку по контактній корекції зору, і обговорити з ним можливість використання МКЛ, з урахуванням виду й ступеня порушення зору, віку, побажань і стану здоров'я. Існує ряд медичних протипоказань для носіння МКЛ. Лінзи не призначаються при:
 1. активних запальних процесах вік, конюнктиви, роговиці;
 2. бактеріальних або алергійних інтраокулярних запальних процесах;
 3. збільшенні або зниженні продукції сльози й сального матеріалу;
 4. некомпенсованій глаукомі;
 5. астматичних станах,
 6. сінній лихоманці;
 7. вазомоторних ринітах,
 8. підвивиху кришталика,
 9. косоокості, якщо кут більше 15 градусів.

Як правило, лікар не тільки виписує рецепт на лінзи, де вказує необхідні діоптрії й радіус кривизни (два необхідних параметри для підбора лінз), але й рекомендує лінзи, які підібрано індивідуально для людини з урахуванням анатомічної будови й функціонального стану ока. Якщо конкретної назви лінз у рецепті ви не побачили, краще проконсультуйтеся з лікарем, тому що всі лінзи мають індивідуальні особливості.

По-перше, це строк носіння лінзи. Термін служби контактної лінзи залежить від багатьох факторів: від товщини МКЛ, від ступеня гідрофільності (% змісту води) і хімічної структури матеріалу, з якого вона зроблена, від методу її виготовлення, навіть від чистоти навколишнього повітря. Традиційні лінзи, строком носіння від 6 місяців до року, уже не так популярні. Догляд за ними припускає щотижневу ферментну обробку спеціальними таблетками, витрата більшої кількості розчину на їхнє ополіскування й щоденний догляд. Це заподіює певні незручності: втрата часу, додаткові витрати на засоби догляду. У результаті в частини пацієнтів спостерігається недбалість в користанні МКЛ, а це, найчастіше, призводить до серйозних ускладнень. Справа в тому, що згодом на задній поверхні лінзи (зверненої до ока) з'являються жирові, білкові, мінеральні відкладення, грибкові проростання в лінзу. Ці нальоти викликають зниження гостроти зору, дискомфорт ока, обмежують термін служби контактних лінз. У ряді випадків вони ушкоджують роговицю й сприяють проникненню інфекції в око, виникає захворювання — кератит. За даними досліджень ферментне очищення таблетками видаляє відкладення тільки на 50%.

Крім того, такі лінзи, як правило, мають досить низьку киснепроникливість, око «не дихає».

В останні кілька років відбулися революційні зміни в галузі контактних лінз. Лікарі в усім світі орієнтують тепер своїх клієнтів, що використовують контактні лінзи, на лінзи із плановим строком заміни (від двох тижнів до трьох місяців, не більше). Відповідні програми надзвичайно важливі для збереження здорової рогової оболонки ока, створення почуття комфортності й задоволення пацієнтів, що користуються лінзами.

Переваги МКЛ планової заміни:

 1. не досягають стадії проростання й появи відкладень;
 2. зниження ризику розвитку алергії й інфекції;
 3. значно нижче вартість лінз при втраті або ушкодженні;
 4. менше часу й зусиль витрачається на очищення лінз;
 5. приємне відчуття комфорту й високої гостроти зору;
 6. здорові очі.

Чому деякі люди бояться носити МКЛ?

Зазвичай це пов'язане з неправильними плітками про те, що контактні лінзи нібито «погіршують зір», є «стороннім предметом» в оці, а також вимагають складного догляду. Такі побоювання не мають під собою підстав і пов'язані тільки з відсутністю інформації про реальне становище справ. Сучасні МКЛ відповідають найвищим вимогам якості й безпеки. Технології виробництва й матеріали для МКЛ постійно вдосконалюються. Сьогодні МКЛ не тільки дають стовідсоткову гостроту зору, вони не викликають відчуття дискомфорту із самого початку їхнього носіння, не вимагають звикання, забезпечують вільний доступ кисню до тканин ока, а також захищають від шкідливого впливу сонячного ультрафіолету. З появою нових засобів, значно спростилися способи догляду за контактними лінзами.

М'які контактні лінзи розрізнюються між собою за розміром, товщині, хімічному складу й ступеню вологовмісту матеріалу, якості й формі краю лінзи. Всі ці параметри впливають на гостроту зору, комфорт носіння й легкість в догляді та користанні лінзою. Технологія виробництва контактних лінз значно вдосконалилася з моменту появи в 1970-х роках перших м'яких контактних лінз, і цей прогрес не пройшов осторонь і процес виробництва кольорових лінз, що вперше з'явилися на ринку на початку 1980-х. Дизайн сьогоднішніх кольорових м'яких контактних лінз значно покращено, і виробники випускають кольорові лінзи різних типів.

Декоративні контактні лінзи

Можливість фарбування контактних лінз була відкрита на зорі їхньої історії. Ще в далекому 1888 році Fick знав про потенційні косметичні переваги контактних лінз із непрозорою зоною зіниці й радужки. Сьогодні кольорові контактні лінзи служать для зміни кольорів ока в косметичних цілях або для задоволення бажання додержуватися моди.

Декоративні кольорові контактні лінзи випускаються двох основних типів: «посилюючі» природні кольори ока й здатні кардинально змінити їх.

Напівпрозорі тоновані або «посилюючі» лінзи дозволяють бачити природні кольори очей. Ефект цих лінз залежить від кольорів радужки пацієнта й від кольорів самих лінз.

Кольори очей визначаються кількістю хроматофора в стромі радужки. Ці клітини поглинають короткохвильове випромінювання, що розсіюється стромою. Чим темніша радужка, тим більше таких клітин, і тем менше світла відбивається назад до лінзи. Коли на око з радужкою блакитних кольорів поміщають пофарбовану лінзу, те минуле світло розсіюється щодо прозорою стромою до того, як він буде відбитий назад, щоб пройти ще раз через лінзу. Дія такої лінзи на блакитні очі буде досить помітним.

Стромальні клітини хроматофора темно-карої, радужки сильно поглинають падаюче на них світло. Відбите світло буде темніше натуральних кольорів очей. Тож напівпрозорі кольорові лінзи можуть підсилити або змінити кольори тільки світлих очей.

Непрозорі кольорові контактні лінзи призначені для радикальної зміни кольорів ока. Ці лінзи замінюють радужку як поверхня віддзеркалювання, і кольори відбитого світла визначаються застосовуваними барвниками. Необхідні кольори або малюнок накладається на непрозору поверхню. Такі лінзи можна використати для зміни кольорів як світлих, так і темних очей.

Суцільне непрозоре фарбування лінзи надає очам тьмяний неприродний вигляд, у той час як нанесений на лінзу малюнок радужки має більш натуральний вигляд. Слід зазначити той факт, що декоративні лінзи можуть бути plano — тобто не мати оптичну силу й підходити людям зі 100% зором, а можуть бути діоптрійними, таким чином, не тільки виконувати функцію зміни іміджу, але й коригувати зір.