• 0

Ваш кошик порожній

Викриття міфів про УФ-випромінювання.

Разоблачение мифов об УФ-излучении.

УФ-випромінювання впливає на очі протягом усього року.

Багато людей вважають, що достатньо захищати себе від сонячного світла тільки в пікові періоди літніх місяців. Вони надягають сонцезахисні окуляри, перебуваючи на сонці, і наносять крем від засмаги на пляжі або у басейну. Попри ці вірні дії, дані заходи можуть створювати помилкове відчуття захищеності у всіх необхідних випадках, по крайній мере, коли це стосується захисту очей.

Насправді УФ-випромінювання впливає на очі протягом усього року. В деякі місяці такий вплив досягає максимуму в найнесподіваніший час - наприклад, рано вранці, коли багато людей вважають, що перебувати на вулиці без засобів захисту від сонячних променів безпечно.

УФ-випромінювання поділяють на три види залежно від довжини хвилі


  • УФ-А ближній ультрафіолет (315-400 нм) - випромінювання сприяє старінню шкіри і появи зморшок.
  • УФ-В середній (280-315 нм) - випромінювання, проникаючи через шкіру, грає важливу роль в утворенні вітаміну D, проте опромінення занадто великою кількістю УФ-В променів призводить до пошкодження шкіри, і в тому числі до опіків.
  • УФ-С дальній (100-280 нм). Повністю поглинається атмосферою Землі

Озоновий шар атмосфери поглинає все УФ-С промені та близько 90% УФ-В променів, а ось більшість УФ-А променів досягають поверхні землі.

УФ-випромінювання є основною причиною розвитку раку шкіри - найпоширенішого злоякісного новоутворення, хоч даний вид раку найлегше запобігти.

Випромінювання діапазонів УФ-А та УФ-В можуть викликати пошкодження клітин, що приводить до запрограмованої їх загибелі. Люди піддаються впливу УФ-випромінювання, перебуваючи не тільки під променями Сонця, а й в солярії, під лампами денного світла і при електродуговому зварюванні.

Відбивання УФ-променів від поверхні, називане альбедо, є ще одним важливим і не повною мірою оцінене джерело УФ-опромінення. Деякі поверхні з високою світловідбиваючої здатністю можуть відбивати значно кількість УФ-В променів (наприклад, сніжна і морська - до 90 і 25% відповідно), в результаті чого збільшується загальна доза УФ-опромінення.

Вплив сонячних променів на очі.

До ранніх наслідків УФ-опромінення відносять фотокератопатію. Тривала дія УФ-випромінювання в низьких дозах є одним з факторів ризику розвитку кліматичної точкової кератопатії, кортикальної катаракти та інших патологій.

Загальна доза УФ-опромінення залежить від ряду факторів, у тому числі від висоти над рівнем моря, хмарності та часу, проведеного поза приміщенням.

Доза УФ-опромінення, що впливає на очі, стосовно УФ опромінення людини в цілому не настільки очевидна. Частково тому, що в очі є свого роду вбудований захист від сонячного світла. На світлі зіниця звужується, що призводить до зниження потоку проникаючих в око УФ променів. Цей потік також стає менше, коли людина примружується. Нарешті, значно захищають від УФ-опромінення анатомічні особливості кісток лицьового черепа. 

Загальна кількість УФ-променів досягає максимуму, коли сонце знаходиться безпосередньо над головою (влітку це між 10:00 і 14:00), але при цьому надбрівні дуги природним чином захищають очі (мал. 1).


Опромінювання очей в залежності від кута сонця над горизонтом

Доза УФ-опромінення залежить від кута падіння сонячних променів. Період часів коли сонце знаходиться безпосередньо над головою, в середині дня, насправді є часом з меншою УФ-навантаженням, ніж коли сонце знаходиться низько над горизонтом. Анатомічні структури лицьового черепа гірше захищають від променів, що проникають в око знизу (альбедо), або від сонця, що знаходиться низько над горизонтом.

У дослідженні яке проводилося в Японії вивчався вплив кута попадання сонячних променів на голови манекенів, для чого УФ-В-датчики для вимірювання дози УФ-опромінення розмістили в області обличчя, очей і верхівки голови. Манекени розташували таким чином, щоб відтворити невеликий (15 °) нахил вперед жінки середнього зросту (1,65 м) при ходьбі, при цьому один манекен був поставлений обличчям до сонця, а інший - спиною до нього.

Дані з УФ-В-датчиків записувалися кожну секунду від світанку до заходу сонця протягом двох днів: один із днів був у вересні, а другий - в листопаді. Пікові кути сонця над горизонтом в певні дні були 54,2 і 33,6 ° відповідно.

Датчики, розташовані на верхівці, зафіксували в кожен з двох днів максимум УФ-В- випромінювання в районі полудня, коли сонце стояло в найвищій точці.

Датчики, що знаходилися в зоні очей, показали іншу картину, принаймні у вересні: в той день максимум УФ-В опромінення в зоні очей був зафіксований при меншій величині кута падіння сонячних променів - близько 40 °, який мав місце о 9:00 і з 14:00 до 15:00.
Загальна доза УФ-В опромінення здавалося б в не пікові години (8: 00-10: 00 та 14: 00-16: 00) була майже у два рази більше дози УФ-В опромінення в інтервал часу з 10:00 до 14:00. У листопаді, коли сонце знаходиться нижче над горизонтом, максимум УФ-В опромінення був зафіксований ближче до полудня.

Попри це, загальна доза УФ-В опромінення очей в листопаді виявилася тільки на 8% менше, ніж у вересні. До якоїсь (певної) міри це викликано тим, що зв'язок ступеня УФ опромінення зі спекотною сонячною погодою не настільки сильна, як більшість з нас вважає.

Навіть в холодні та, безсумнівно, в хмарні дні доза УФ-опромінення може бути значною. До 80% УФ-А променів може проникати через хмари.

УФ-опромінення очей відбувається круглий рік і протягом всього дня, а не тільки в той час, коли ми схильні думати про захист очей.

Як захищати очі від УФ-випромінювання?


Захищати очі від УФ-випромінювання потрібно використовуючи для цього як можна більше прийомів і пристосувань. До них відноситься:
  • знаходження в тіні,
  • носіння капелюхи з широкими полями,
  • носіння правильно сконструйованих і відповідних за розміром високоякісних УФ-блокуючих сонцезахисних окулярів якщо є показання,
  • УФ блокуючих контактних лінз.

Особливо важливо прищеплювати ці звички дітям. Їх кришталик пропускає значно більшу кількість УФ-променів, ніж кришталик дорослих людей; найбільше потенційне УФ-опромінення сітківки відбувається у віці до 25 років.


Однак обмеження ступеня УФ-опромінення очей приносить користь в будь-якому віці. Проте у сонцезахисних окулярів, які, як правило, вважаються основним засобом захисту очей, є ряд потенційно суттєвих недоліків при використанні їх ізольовано від інших засобів захисту.

У дослідах на манекенах зі спеціальним чином пофарбованими моделями очей, які флюоресцируют при дії УФ-променів, було показано, як різні комбінації сонцезахисних окулярів і контактних лінз захищають від УФ-випромінювання, що потрапляє в око під різними кутами.

У цих дослідах було продемонстровано, що УФ-промені нерідко проникають в очі, минаючи сонцезахисні окуляри. Зокрема, багато моделей очок погано справляються із захистом від сонячного світла, що потрапляє збоку або відбитого від поверхонь, наприклад, піску, води або асфальту. При носінні таких сонцезахисних окулярів, які завдяки своїй формі щільно прилягають до обличчя, можна домогтися більш ефективного захисту, ніж при використанні моделей іншого дизайну (мал. 2), але якщо такі окуляри хоча б трохи відстоять від перенісся, то вони не зможуть повністю захистити вас від УФ-променів.

Демонстрація ефективності захисту сонцезахисних окулярів різних моделей

Капелюх добре захищає вас від УФ-променів, коли сонце стоїть високо над горизонтом, але не від тих променів, які відбиваються від землі. І звичайно, сонцезахисні окуляри та капелюхи марні, якщо їх не носити. Відомо, що підростаюче покоління не дотримується заходів захисту від впливу сонця.

Згідно з даними Центру з контролю і профілактики захворювань в США (Centers for Disease Control and Prevention), 58% дорослих роблять хоча б якісь заходи з захисту від сонця (використання крему від засмаги, носіння сонцезахисного одягу або знаходження в тіні). Серед старших підлітків цей відсоток нижчий. Студенти також частіше вважають за краще ходити в солярій (13,3%), ніж користуватися кремом від засмаги (10,8%).

У ще одному дослідженні звертали увагу саме на носіння сонцезахисних окулярів, і відповідно до його результатам тільки 41,6% дорослих і 12,3% дітей носили сонцезахисні окуляри в сонячні дні в парках, біля басейнів і на пляжах на Гаваях. З цієї причини «завжди надіті» УФ- блокуючі контактні лінзи забезпечують додатковий захист. УФ-блокуючі м'які контактні лінзи покривають рогівку і, відповідно, що знаходяться далі оптичні структури очі, і хоча вони не замінюють сонцезахисні окуляри, але з їх допомогою можна зменшити вплив прямого і непрямого УФ-випромінювання, чого не можна домогтися іншими способами.

Демонстрація ефективності захисту контактних лінз

На мал. 3: а) де на манекені відсутні контактні лінзи, чітко видно помаранчеве свічення, що вказує на сильне УФ-опромінення, а інші фотографії (мал. 3, б) демонструють переваги УФ - блокуючих контактних лінз; при цьому більш яскраве світіння відбувається при використанні лінз, які не блокують ультрафіолет.

Існує методика, за допомогою якої можна продемонструвати ефект УФ - блокуючих контактних лінз на практиці. Завдяки тому що у кришталика є здатність до автофлюоресценціі при дії променів з довжиною хвилі, близької до діапазону довжин хвиль УФ-випромінювання, можна використовувати лампу Burton як джерело ультрафіолету і фотографувати очі до і під час носіння лінз (мал. 4). При впливі УФ-випромінювання можна побачити різницю між контактними лінзами, що блокують і не блокують УФ-промені.

Наглядна демонстрація ефектів контактних лінз з УФ фільтром

Не всі контактні лінзи надають захист від УФ-випромінювання, а серед тих, у кого ця функція є, ступінь абсорбції може бути різна.

Johnson & Johnson Vision Care є єдиною великою компанією з виробництва контактних лінз, вся продукція якої має УФ-блокуючим ефектом. Всі контактні лінзи марки Acuvue затримують як мінімум 99% УФ-В-променів і 85% УФ-А-променів (для лінз з оптичною силою -1,00 дптр); тільки ці силікон-гідрогелеві лінзи мають УФ-блокуючими властивостями 1-го класу (затримка більш ніж 99% УФ-В-променів і 96% УФ-А-променів для лінз -1,00 дптр).

Поки ще не проведені клінічні дослідження за участю людей з вивчення тривалого застосування УФ-блокуючих контактних лінз на здоров'я очей, проте вже показано, що УФ-блокуючі контактні лінзи затримують ультрафіолетове випромінювання, а дослідження на тваринах продемонстрували, що дані лінзи захищають рогівку від гістологічних змін , неоваскуляризации і набряку при короткочасному інтенсивному УФ-опроміненні і захищають водянисту вологу і кришталик ока кролика.

У нашому інтернет-магазині Ви можете замовити контактні лінзи з УФ фільтром і фотохромні лінзи для окулярів. Безкоштовна доставка по Україні додому і на роботу, у зручний для Вас час.