• 0

Ваш кошик порожній

Дивовижні загадки зору

Поглиблене вивчення зору призвело вчених до маси несподіваних висновків, причому таких, що нічим іншим, як цілеспрямованим створенням живих істот і людини їх не пояснити.


  • ПЕРША ЗАГАДКА - це зір як таке.
Зір - це один з найбільш досконалих інструментів сприйняття навколишнього світу - ніяк не міг бути результатом випадкових кроків еволюції. На всій планеті серед всіх видів дорослих живих організмів не зустрічається жодного з зародковим зором - зір завжди ідеальне підходить для умов життя. Так, у найпростіших організмів зір забезпечується через чутливі клітини, ланцюжки, рецептори, але ці аналізатори їх цілком влаштовують і більшого їм не потрібно. Очі таргана найкраще розпізнають зелений колір і ультрафіолет, а також вловлюють інфрачервоне випромінювання. Тарган зауважує рух на величину в 0,0002 мм. Це величина близько 2000 атомів водню.
У всіх хребетних пристрій зору також дуже подібно і нереально складне - у риб, земноводних, плазунів, птахів, ссавців! Просто вражає!

Ми не знаємо, ЯК сприймають навколишній світ інші живі істоти, ЩО вони бачать. Може бути, скоро і вдасться подивитися їх очима, змоделювати на комп'ютері умовне зображення, але ПОБАЧИТИ по-справжньому - навряд чи. Поки не навчимося трансплантувати душі. Адже, «бачимо» - то ми не стільки очима, скільки мозком, потиличними долями кори, де відбувається розшифровка і поєднання двох найскладніших кодів, що надійшли по нервових каналах. Очі - лише зовнішня, приймальня частина зорового аналізатора. Це - тільки локатори та шифратори, що ловлять на фоторецептори сітківки фотони світла і перетворюють дві перевернуті картинки навколишнього в електричні імпульси незбагненною частотою.

А як цікаво було б побачити світ очима собаки, миші, птахи, риби! Останні дослідження вчених США підтвердили, що у собак є кольоровий зір, правда, відмінне від людського, тріхроматіческое. Червоно-помаранчевий сегмент спектра псові не відрізняють від жовто-зеленого, синьо-зелений сприймають як білий. Поблизу бачать погано, зате на великі відстані вони навіть злегка далекозорі. У нічному зору і ширині сектора огляду звірі людини перевершують, але, в цілому, можна сказати, у всіх ссавців, крім частини приматів, діхроматіческое (двокольорове) зір.

  • ДРУГА ЗАГАДКА - запланований резерв.
Чарівники генної інженерії з університету Каліфорнії зуміли дати мишам людське кольоровий зір, вставивши людський ген. В результаті у мишей не просто сформувалася тріхроматіческое сітківка, а й мозок тут же перебудувався з двох на триколірних бачення світу. Мозок звірятка виявився готовий до такого подарунка! Хіба здатна це зробити еволюція?

  • ТРЕТЯ ЗАГАДКА - нерівномірний розподіл.
І що, у людини, як у «вершини» еволюційного розвитку, краще серед тварин - зір? Поруч з птахами, самий зрячий з людей буде виглядати як підсліпуватий дальтонік. Мало того, що багато птахів можуть розглянути миша в траві з двох кілометрів, а інші бачити вночі, як удень, всі вони мають тетрахроматіческий зір, який дає дуже чітке розрізнення відтінків всього спектра, включаючи ультрафіолетовий діапазон. Це властивість дісталося їм від далеких предків - риб, які також мають в сітківці чотири види світлочутливих білків - опсинів. У птахів і риб чотирьох кольоровий зір!

Чому ж зір більш розвинених хребетних - ссавців - деградувало відразу до двох опсинів? Може бути, інші стали не потрібні через нічного способу життя, в який перших звірків загнали хижі рептилії - ящери, що панували в усіх денних нішах? Можливо, адже якщо який-небудь ген перестає бути потрібним для виду - він зникає, але чому таким стрибком? У всіх одночасно? Перестрибнувши «трёхопсінний» етап ?! Знову у теорії поступової еволюції повний провал! (А недавно знайшлися дивовижні винятки - австралійські єхидни з качкодзьоба мають триколірних зір).

  • ЧЕТВЕРТА ЗАГАДКА - різний зір у однакових представників

Як і чому у приматів Старого світу змогли відновити тріхроматіческое зір? Адже, коли ссавці знову отримали можливість стати денними після вимирання динозаврів, вони так і залишилися зі своїм діхроматіческое зором! Їм що, не дуже хотілося? Як вони, взагалі, виживають, що не відрізняючи кольору м'яса від кольору трави? І чому американським мавпам так не пощастило, а тільки африканським? Яке щасливе і неймовірна подія!


  • П'ЯТА ЗАГАДКА - ідентичність у людей різних рас

Здається зовсім вже неможливим, що кожному індивідууму вручений абсолютно однаковий, ідентичний апарат зору (хвороби - не береться до уваги). Адже, ми, гуляючи по картинній галереї або в магазині шпалер, приходячи в захват від поєднання і співвідношення найтонших колірних нюансів, знаходимо точні їх визначення, щоб обмінятися враженнями про побачене. Ми бачимо кольори однаково!