Які лінзи краще: гідрогелеві чи силіконові?


Поява м'яких контактних лінз стала «проривом» у нехірургічній корекції порушень рефракції. Близько 75% споживачів МКЛ (м'яких контактних лінз) – це молоді, активні люди віком 18-50 років. Контактна корекція має низку переваг – повністю виправляє короткозорість, зберігає поля зору, рівень акомодації в МКЛ відповідає цьому показнику у людей із нормальним зором.

Важливість правильного підбору контактних лінз

Усі переваги контактних лінз реалізуються лише за умови правильного підбору типів та матеріалу виробів. М'які контактні лінзи – це загальна назва виробів із особливого полімеру – гідрогелю. Він є полімерним каркасом з включеними в структуру молекулами води. Залежно від полімеру розрізняють:

Гідрогель за структурою нагадує жорсткі полімери. Але завдяки наявності гідроксильних груп вони занурення в рідину притягують і зв'язують молекули води. Об'єм поглиненої Н2Про впливає на жорсткість, еластичність, киснепроникність лінзи.

Діаметр мікропор занадто малий для проникнення мікроорганізмів, але достатній для дифузії іонів, консервуючих речовин і розчинених у воді препаратів як гідрогель, так і назад. Тому створюються МКЛ для терапії різних захворювань органу зору.

Силікон-гідрогелеві лінзи та гідрогелеві моделі мають ряд плюсів та мінусів. Тому перед тим, як підібрати собі модель МКЛ, необхідно проконсультуватися з лікарем.

Особливості гідрогелевих контактних лінз

гидрогель.jpg

Першими із групи МКЛ з'явилися гідрогелеві. Вони містили значну кількість води, були м'якими, еластичними. Але при цьому забезпечували низький доступ кисню до рогівки. Протягом дня матеріал втрачав вологу та викликав дискомфорт. Гіпоксія (брак кисню) також негативно позначається на стані тканин.

Але сучасні технології дозволили одержувати матеріали з новими властивостями:

  • збільшився вміст вологи з 38 до 64%;

  • підвищилася киснепроникність – до Dk/t = 42;

  • застосовуються технології для утримання вологи та попередження гідратації.

Введення в структуру МКЛ сурфактантів дозволило зробити матеріал біосумісним. Він імітує природні процеси освіти та стабілізації слізної плівки. Завдяки цьому сучасні біосумісні КЛ із гідрогелю довго утримують вологу, не порушують природні процеси в оці та попереджають розвиток гіпоксії.

Комфортні та безпечні МКЛ із гідрогелю мають важливий недолік. Їх не можна використовувати при пролонгованому, гнучкому та продовженому носінні. Гідрогелеві лінзи – вироби денного носіння.

Особливості силіконових контактних лінзсиликон.jpg

Силікон-гідрогелеві КЛ завдяки включенню в матеріал силікону мають високу киснепроникність. Цей показник у сучасних лінз складає 100-160 од. Тому їх називають «дихаючими».

У силікон-гідрогелів нижче вміст води, ніж у гідрогелевих КЛ. Але є моделі, які не поступаються за цим показником гідрогелю. Так, наприклад, бренд Cooper Vision Biofinity поєднує переваги обох класів матеріалів – містить 48% води та Dk/t = 160 од. У цієї моделі відсутня основна нестача силікон-гідрогеля – жорсткість.

Перші лінзи з цього матеріалу мали негативну компресійну дію на рогівку і травмували слизові через високий коефіцієнт тертя. Але бренд Cooper Vision Biofinity – це гнучкі контактні лінзи, як гідрогелеві.

Силікон – досить жорсткий матеріал, крім того, він може спричинити алергічну реакцію. Через особливості структури та складу цей тип лінз піддається появі відкладень, у тому числі в структурі мікропор.

Завдяки таким характеристикам лінзи для очей із силікон-гідрогеля застосовують для носіння вдень, сну вночі і навіть не знімаючи протягом тривалого часу. Модифікацією силікон-гідрогелевих КЛ є водоградієнтні, у яких вміст вологи змінюється на різних шарах, що збільшує комфортність носіння. Прикладом таких лінз є Dailies Total 1.

Порівняння даних типів: у яких випадках які лінзи краще?

Сучасні матеріали мало відрізняються один від одного, тому важко сказати, які лінзи краще. Фахівці стверджують, що слід звертати увагу не лише на окремі показники (киснепроникність, вміст вологи), а й на їх баланс. Тому правильно підібрати тип КЛ може лише лікар офтальмолог чи контактолог. Він враховує багато факторів:

  • стан рогівки;

  • вид порушення рефракції;

  • необхідність у тривалому носінні та ін.

У деяких випадках краще застосовувати гідрогелеві лінзи, крім того, вони застосовуються в терапії захворювань очей. В інших випадках потрібно зробити вибір на користь силікон-гідрогеля. Так, крім тривалого носіння, ці вироби рекомендуються першими МКЛ. Новачку простіше їх використовувати, і вони скорочують час адаптації.